nadpis masáže Katka rehabilitace
 

Manuální lymfodrenáž

jemná masážní technika, zlepšující nedostatečný tok mízy – lymfy. Lymfa odvádí z těla přebytečnou tekutinu a toxiny. Nedostatečnost lymfatického systému se projeví otoky nebo poruchou imunity, častějšími infekcemi, zhoršením výkonnosti i tělesné kondice.

Je vhodná

  • pro osoby vystavené dlouhému stání nebo sezení s otooky kotníků i lýtek
  • pro osoby po úrazech, operacích , k rychlejšímu ústupu otoků
  • k detoxikaci těla a kůže
  • jako prevence vzniku křečových žil a celulitidy.

Není vhodná

  • pro osoby s akutním onemocněním či zánětem, dekompenzovanou hypertenzí, akutním či neupraveným onemocněním srdce, hyperfunkcí štítné žlázy a onkologickými chorobami v progresi.

Provádí se

na sucho bez použití olejů a působí především na povrchové vrstvy kůže a podkoží. Tlak, který vyvíjí terapeut dlaněmi a prsty je velice jemný. Rytmus a rychlost prováděné manuální lymfodrenáže je pomalá. Nejprve se uvolňují lymfatické uzliny v oblasti krku, kde je ústí lymfatického systému, dále v podpaží pro masáž horních končetin a v třísle pro masáž dolních končetin.

Pro dobré fungování manuální lymodrenáže je nutno provést "úvodní dávku", tedy v prvních čtrnácti dnech čtyři terapie, dlaších čtrnáct dnů terapie jednou týdne. Dlouhodobá udržovací terapie je 1-2x za měsíc. V případě akutního infekčního onemocnění je třeba lymfodrenáž odložit , hrozí nebezpečí rozsíření infekce i na zdravé tkáně.

Správné fungování systému je nutný zvýšený příjmem tekutin, minimálně 2 litry denně, nejlépe voda.

Funkci lymfatického systému zhoršuje kromě již uvedeného dlouhého stání a sezení, alkohol, pobyt v horkém prostředí a estrogenová hormonální antikoncepce.